Obec Slovany sa nachádza v Turčianskej kotline medzi Malou a Veľkou Fatrou, v srdci Slovenska, a zároveň len pár kilometrov od geografického stredu Európy. Okolie ponúka široké možnosti na turistiku, cykloturistiku, v lete na kúpanie a v zime na lyžovačku.
V Slovanoch sa nachádza neogotický rímskokatolícky Kostol sv. Michala archanjela z roku 1896 a kaplnka z roku 1856. Evanjelická modlitebňa pochádza z 30. rokov 20. storočia. V obci sa zachovalo viacero objektov ľudovej architektúry ako napr. hospodárska usadlosť č. 7., ktorá pozostáva zo zrubového dvojpriestorového obytného domu, maštale a chlievov.
Slovany sa nachádzajú v západnej časti Turčianskej kotliny, ktorú obklopujú pohoria Malej a Veľkej Fatry. Ich poloha je špecifická, pretože sú primknuté k Malej Fatre vŕškom Vajanek. Miestny názov je pravdepodobne odvodený od jánskych ohňov, ktorých tradícia sa udržiava až do dnešnej doby. Potok Vríca umožnil pri Slovanoch vybudovať rybníky, ktoré sa považujú za jednu z najväčších vodných nádrží v Turci.
Zo Slovian je nádherný výhľad na zrúcaninu hradu Zniev, ktorý je najstarším hradom v tejto oblasti, a ktorý sa považuje za najvyššie položený hrad na Slovensku (leží vo výške 985 metrov nad morom). Pod týmto hradom pramení neveľký potok Vädžer, na ktorom v polovici 13. storočia mnísi rádu Premonštrátov vybudovali najstarší rybník v Turci.
Malá a Veľká Fatra patria medzi najkrajšie slovenské pohoria. Turistov lákajú pešie túry, 58 značených chodníkov v celkovej dĺžke 480 kilometrov mixuje pri putovaní horskými chodníkmi i jedinečnými vysokohorskými hrebeňmi ľahšie a náročnejšie trasy. Najobľúbenejšie sú výlety do unikátnej Gaderskej a Jasenskej doliny, na martinské hole či Šutovský vodopád. Neopakovateľný zážitok ponúkapohľad na tiesňavy, z hlbokých dolín sa rázom štveráte do vrchov za výhľadom, akého sa neviete nabažiť
Na priaznivcov cykloturistiky i kultúry čakajú práve tematické cyklotrasy za turčianskou históriou, už podľa názvu rôzne tematicky zamerané trasy vedúce popri významných miestach spojených s dejinami Turca, ale i slovenského národa. Tematické trasy sú prehľadne značené na cyklostĺpikoch a paneloch na 16 miestach v regióne.
Stredisko je zamerané na rodinné lyžovanie s vysokou úrovňou doplnkových služieb, od mesta Martin je vzdialené 12,5 km. Architektonicky moderne poňaté lyžiarske stredisko bolo budované ako prímestské stredisko s bezproblémovým prístupom motorovými vozidlami. Priaznivo položený severo-východný svah vytvára dobré podmienky pre lyžovanie a snowboardovanie od decembra až do marca. Upravované a technickým snehom zasnežované lyžiarske svahy sú položené v nadmorskej výške 510 až 830 m.
Tu zažiješ lyžovačku ako v nebi. V nádhernom prostredí Malej Fatry, vo výške 1 456 metrov nad morom, na mieste s nádhernými výhľadmi na všetky slovenské horstvá, na svahoch s množstvom prírodného snehu počas celej zimy.
Tu zažiješ lyžovačku, za ktorou nemusíš chodiť ďaleko. Priamo v srdci Slovenska pri Martine, na svahoch Martinských holí, na 12 denne upravovaných zjazdovkách, na mieste, kam sa oplatí ísť na celé týždne i na jeden deň.
Vďaka nadmorskej výške si môžu návštevníci užiť bohatú snehovú nádielku prevažne prírodného snehu aj v období, kedy nižšie položené strediská zívajú prázdnotou. Samozrejme, disponujeme aj modernou infraštruktúrou umelého zasnežovania. Mix prírodného a technického snehu zabezpečuje až 125 zasnežených dní v roku. Martinky sú jednoducho garanciou dlhej a skvelej zimnej sezóny.
Neďaleko turčianskej obce Blatnica sa rozprestiera jedna z najkrajších a najnavštevovanejších dolín Veľkej Fatry, Gaderská dolina. Táto dolina patrí ku klenotom slovenskej prírody, hustotou zaujímavých skalných útvarov – previsov, brál, dier, okien – a prekrásnych prírodných scenérií ju len tak niečo neprekoná. Jedinečnú atmosféru oblasti dotvára zurčiaca bystrinka zvaná Gaderský potok.
Historickou zaujímavosťou Gaderskej doliny je, že tu bol natočený prvý slovenský dlhometrážny hraný film Jánošík z dielne blatnických rodákov Siakeľovcov a aj časti novšieho Bielikovho Jánošíka z rokov 1962 – 1963. Celou Gaderskou dolinou vedie značený turistický chodník, ktorého východiskom je obec Blatnica. Tento chodník pokračuje Dedošovou dolinou a možno sa ním (či odbočkami z neho) dostať na viaceré vrcholy hlavného hrebeňa Veľkej Fatry
Budiš je prameň minerálnej vody pri obci Budiš v okrese Turčianské Teplice. Je to stredne mineralizovaná, hydrogénuhličitanovo-síranová, horečnatá, sodno-vápenatá, uhličitá, studená, hypotonická slabo kyslá, až neutrálna prírodná minerálna voda. Prameň Budiš v roku 1573 objavil prírodovedec a benediktínsky mních Mikuláš Pavol Brikcius
Areál SPA & AQUAPARK leží na okraji krásneho kúpeľného parku v Turčianskych Tepliciach. Termálna liečivá minerálna voda má dokázateľné širokospektrálne liečivé účinky( na ochorenie pohybového ústrojenstva, neurologické, urologické, tráviaceho ústrojenstva, gynekologické, onkologické ochorenia)